Jeśli na pytania od pierwszego do siódmego lub trzy inne odpowiesz TAK, możesz podejrzewać u siebie niedobór testosteronu. Pozytywny wynik testu jest wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki endokrynologicznej i wykonania kompletu badań laboratoryjnych.
Badania powinny być wykonywane rano, na czczo. Wykaz badań, które należy wykonać znajduje się pod LINIKIEM,
Każdy pacjent u których planowane jest włączenie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) powinien zostać poddany kompleksowej ocenie stanu zdrowia, należy także wykluczyć przeciwwskazania do terapii hormonalnej. Po zakwalifikowaniu pacjenta do hormonalnej terapii zastępczej pacjentowi zaleca się otrzymywanie leków w formie iniekcji domięśniowych, podskórnych, plastrów, żelów czy tabletek. W trakcie terapii możliwa jest zmiana formy podawania leków.
Przed włączeniem TRT warto jest zawsze spróbować naturalnych metod zwiększenia testosteronu, gdyż ten ma często wiele przyczyn związanych z naszym stylem życia. Należy zadbać o:
Choroby takie jak niewydolność serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub inne przewlekłe choroby wymagają dodatkowo konsultacji specjalistycznej. Wyżej wymienione choroby nie są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do włączenia terapii hormonalnej o ile przewidywane zyski przewyższą ryzyko związane z terapią. Tego typu pacjenci wymagają też częstszych kontroli lekarskich zarówno pod kątem hormonalnym jak i kontroli choroby podstawowej.
Mężczyznom, którzy w ciągu najbliższego roku planują mieć potomstwo nie zalecam terapii testosteronem, ale alternatywne metody farmakologicznego zwiększenia testosteronu.
Po włączeniu hormonalnej terapii zastępczej konieczne są częstsze kontrole, zwłaszcza na początku. Pierwsze kontrolne badania krwi wskazane są po 3 tygodniach (estrogen, prolaktyna, testosteron) lub wcześniej w przypadku nadmiernej retencji wody, złego samopoczucia i nastroju lub zaburzeń libido. Kolejne kontrole powinny odbywać się co ok 6-8 tygodni lub częściej w razie zgłaszania działań niepożądanych. U większości mężczyzn w trakcie HTZ obserwuje się podwyższenie poziomu estradiolu, który powoduje zaburzenia nastroju i nadmierną retencję wody – w takim przypadku najczęściej konieczne jest włączenie inhibitora aromatazy na stałe lub doraźnie. Podobna sytuacja może wystąpić w przypadku prolaktyny, której stężenie w osoczu czasem rośnie i również podlega kontroli.
Badanie morfologii, AST, ALT, lipidogram, glukoza są konieczne raz na 3 miesiące jeśli poprzednie badania były prawidłowe.
Kontrolne badanie PSA oraz tarczycy konieczne są raz w roku jeśli poprzednie badania były prawidłowe.
Niedobór testosteronu (hipogonadyzm) jest jednostką chorobową, która wymaga leczenia ze wskazań lekarskich, ponieważ udowodniono, że mężczyźni z niskim poziomem testosteronu są bardziej narażeni na choroby takie jak;
W związku z czym terapia hormonalna – oprócz wyrównania niedoborów hormonów przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo- naczyniowych oraz cywilizacyjnych.
Terapia testosteronem nie poprawia funkcji przysadki i jąder, a po jej zakończeniu nie należy się spodziewać poprawy profilu hormonalnego. Dlatego też uważa się, że prawidłowo prowadzenia terapia jest opcją na całe życie bez ryzyka istotnych powikłań, co więcej – przyczynia się do wydłużenia średniej długości życia i zmniejszenia ryzyka powstania wyżej wymienionych chorób
Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór u siebie niedobór testosteronu zalecam oznaczyć badania LINK . W celu interpretacji oraz omówienia możliwości dalszego leczenia zapraszam do działu KONTAKT